SGS II
Sugar Glider System, bo taką nazwę nosi pierwszy plan dietetyczny dla lotopałanek jest planem opartym na tym co lotopałanki jedzą głównie w naturze i dodatkowo wzmacnia się jedzenie multiwitaminą lub wapniem z wit. D3 lub dla leniwych - 2 łyżeczki suplementu Wombaroo Passwell lub Gliderade i Zolcal-F w płynie.
SGS zostało stworzone przez Marie Bannister z Wielkiej Brytanii. Podstawą tej diety jest mieszanka owoców i warzyw, którą blenduje się na papkę. Sam plan diety jest dość skomplikowany i wymaga dużo więcej poświęconego czasu niż zwyczajne plany dietetyczne HPW.
Z czego składa się SGS II?
SGS II składa się z bazy wykonanej z owoców i warzyw zmieszanych razem w celu utworzenia mieszanki „papki”. Papka powinna składać się z co najmniej dwóch trzecich warzyw i jednej trzeciej owoców. Wiele osób lubi robić dwie duże partie o wadze 0,5kg (jedną z wapniem i jedną bez) i zamrażać w kostkach lodu. Z partii tej wielkości można przygotować 20 – 25 pojedynczych posiłków (każda lotopałanka ma czubatą łyżkę papki).
Składniki na jednofuntową (450g) porcję:
- 450g owoców i warzyw. Zwykle używam dużo dyni piżmowej, słodkich ziemniaków i marchwi. Owoce są różne, ale używam papai, jabłka, gruszki – mnóstwo przepisów można znaleźć na stronie Sugar Gliders UK.
- 2 łyżeczki odżywki wysokobiałkowej (Wombaroo, Gliderade lub Zolcal-F - zamiennie)
- 1 łyżeczka pyłku pszczelego
- 1/4 łyżeczki gumy akacjowej
- 1 łyżka brązowego siemienia lnianego namoczonego w 3 – 4 łyżkach wrzącej wody
- 1 czubata łyżka płatków owsianych
- 1 łyżka naturalnego jogurtu probiotycznego (najlepiej aby miał też zapis o wapniu)
- 0,5 łyżeczki spiruliny
- 1 obrane jajko na twardo
- Wapń należy podawać 2-3 razy w tygodniu. Używając proszku wapnia, zrób 2 porcje, jedną z pół łyżeczki wapnia i jedną bez. Zaznacz je wyraźnie i odpowiednio karm.
- Gliderade podaje się również 2 – 3 razy w tygodniu – można ją podawać w dni wolne od wapnia.
Instrukcje:
Zawsze myj owoce i warzywa. Obierz produkty, takie jak dynia piżmowa i słodkie ziemniaki, i usuń nasiona z owoców i warzyw.
Pokrój owoce i warzywa i wrzuć je do robota kuchennego, dodaj wodę i zmiksuj na papkę, dodaj tyle wody, ile potrzebujesz, aby mieszanka łatwo się poruszała.
Dodaj suplementy, siemię lniane, płatki owsiane, jajko i jogurt i dalej ugniataj. Dodając siemię lniane, dodaj też przegotowaną wodę, która zawiera oleje. Ugniatam trochę siemię lniane, aby więcej olejków mogło uciec, co z kolei umożliwia łatwiejsze wchłanianie.
Celem „mushingu” jest powstrzymanie twoich szybowców przed wybieraniem ich ulubionych. Zapewnia to, że otrzymują składniki odżywcze ze wszystkich składników. Mushing zapewnia również równomierne rozprowadzenie suplementów w całej mieszance. Mus nie musi być całkowicie gładki.
Uwagi:
Wapń jest bardzo ważnym elementem diety, aby uniknąć MBD. Wapń jest potrzebny tylko 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie chcesz stosować wapnia w proszku, możesz zamiast niego użyć wapnia w płynie, który podaje się w dawce 0,1 ml na 100 g masy ciała (2-3 razy w tygodniu). Nie przekraczać podanej dawki. Za dużo wapnia jest tak samo złe jak za mało.
Dodatkowo podaje się mięso z indyka, owady karmowe i mięso z białej ryby (dorsz) po obróbce termicznej.
Gdzie kupić składniki? Część składników jak warzywa i owoce, płatki owsiane, spirulinę czy też pyłek pszczeli znajdziemy w sklepach z żywnością. Część składników do SGS II można dostać >>tutaj<< .
Więcej na temat planu diety można poczytać także >>tutaj<<
Przykładowy sposób przygotowania:
TPG
The Pet Glider System został opracowany jako odpowiedź na dietę SGS II. Szczerze jest podobny pod wieloma względami, jednakże nie opiera się na suplementach takich jak Wombaroo, a na multiwitaminie oraz wapniu z wit D3.
Plan dietetyczny został opracowany przez Amerykańską hodowczynię - Priscillę Price z The Pet Glider z pomocą weterynarzy i dietetyków. Jest to bardzo dobrze zbilansowany plan dietetyczny obejmujące wszystkie możliwości i łączenia tak aby lotopałanki chętnie wszystko jadły i jednocześnie aby wszystkie składniki były odpowiednio przyswajane. Jest to jedna z trzech planów dietetycznych zatwierdzonych i przebadanych pod kątem bezpieczeństwa dla lotopałanek.
Podstawą diety jest mieszanka:
owoców (np. pomarańcze, papaja, melon (dino, Kantalupa), ananas, mango, banany, kiwi, brzoskwinie, morele, owoce leśne, porzeczki, wiśnie, czereśnie, jabłka i gruszki, kiwano, smoczy owoc, persymona)
warzyw (bataty, jarmuż, zielona fasolka, buraki, groszek zielony, marchew, kapusta bok choy, papryka słodka kolorowa, małe ilości kukurydzy (ze względu na dużą ilość fosforu bardziej jako dodatek niż podstawa), kalafior i brokuł (w dużej ilości mogą wzdymać!).
Z tych składników możemy stworzyć sałatkę lub musy, do których dodajemy jogurt probiotyczny wzmocniony o wapń (np. Activia naturalna), płatki owsiane górskie (sugeruję aby je wcześniej namoczyć lub krótko podgotować, aby łatwiej je było zmiksować później), mięso z indyka surowe lub sparzone (pierś, skrzydło bez skóry i kości), mięso z przepiórki lub z kurczaka ( ten typ mięsa jedynie po pełnej obróbce termicznej, tj. gotowaniu) lub jajka przepiórcze lub kurze. Opcjonalnie można dodać mielony len lub kiełki pszenicy.
Wszystkie te składniki mieszamy ze sobą w mikserze lub w robocie kuchennym, tak aby powstała masa o konsystencji gęstej śmietany/ ciasta. Trzeba zawsze pamiętać na ile lotopałanek robimy ową mieszankę. Na jedną sztukę przypada około 1.5 łyżki, którą posypujemy multiwitaminą TPG lub jej zamiennikiem. Raz w tygodniu możemy dodatkowo wmieszać wapń z wit D3 firmy Glider Cal (zamiennikiem w Polsce jest multiwitamina i wapń z D3 firmy ExoTerra).
Mieszankę przed dodaniem multiwitaminy i/lub wapnia można zamrozić w kostkarkach. Po rozmrożeniu codziennej ilości jedzenia mieszamy z proszkiem.
Dodatkowo można w równoczesnym czasie podawać sałatki z przepisów Critter Love, które polecam bardzo; oraz owady karmowe.
Więcej informacji na temat Planu TPG >>tutaj<< i >>tutaj<<
Przykładowy sposób przygotowania:
0 comments:
Prześlij komentarz