Post będzie długi, ponieważ odmiany, które dziś przedstawię są bardzo specyficzne i trudno odgadnąć kiedy i jak wyjdą na światło dzienne. Ale od początku.
Odmiany mozaikowe dzielą się na różne wariacje oraz kombinacje. Gen mozaiki jest współdominującym genem dla standarda (gen Agouti) i dlatego też nie ma możliwości aby był on heterozygotyczny. Hodowla odmian mozaikowych jest dość trudna, ponieważ jest to całkowicie losowe czy wyjdzie nam taka odmiana barwna, standard czy też inny kolor.
Opisane wariacje kolorystyczne:
1) Mozaika standardowa - jest to mozaika cechująca się standardowo-szarym kolorem futra z dodatkowymi cechami obejmującymi: uszy, pyszczek, ogon, łapy i kark, gdzie występują białe znaczenia, lub jak w przypadku ogona może on być całkowicie biały, jasnoszary, jasnoszary/ biały z pierścieniami, albo całkowicie szary z pierścieniami, ewentualnie całkiem szary z białą końcówką ogona.
2) Mozaika Platynowa/ Srebrna Mozaika - wygląda jak platyna, jednak nią nie jest. Cechuje ją przerwa na karku i często widoczna biała kryza, lub wzdłuż paska grzbietowego białe pasy (tzw. Leopard Platinum). Często występuje White Face i White Face Blonde. Może występować także biała końcówka ogona.
3) True Platinum Mosaic - Mozaika platynowa posiadająca biały ogon lub jego część, białe futro na łapkach, bliałą kryzę na karku, przecinającą pasek grzbietowy. Możliwe też jest, że pasek grzbietowy nie będzie u takiej lotopałanki występował albo będzie on nieregularny lub ledwo widoczny (np. tylko na głowie).
4) White Mosaic - Czyli biała mozaika do złudzenia przypominająca leucystyczną lotopałankę, ale nią nie będącą. Cechują ją często ciemne lub srokate uszy (nazywane także krowimi), a także znaczenia na skórze lub futrze (np. widoczna jedna plamka gdzieś na brzuchu, grzbiecie lub pyszczku.
6) Srokata - Mało poznana odmiana, całkowicie losowa i trudna do uzyskania. Cechą szczególną jej jest wygląd do złudzenia przypominający odmiany srokatości u koni. Plamy na białym futrze często są nieregularne, w losowych miejscach.
7) Piebald - Niezwykle rzadka cecha mozaikowa. Na białym lub platynowym futrze występuje tylko jedna lub dwie plamy większe lub mniejsze o symetrycznych kształtach.
8) Creamino Mosaic - Bardzo rzadka odmiana mozaiki. Cechuje ją beżowy pasek grzbietowy o nieregularnym kształcie, kryza na karku, biały ogon i czarne lub bardzo ciemnoczerwone oczy (widoczne tylko w odpowiednim świetle).
Wariacje dodatkowe mozaiek:
1) White Face - czyli biała twarz. Lotopałanka o pyszczku na którym nie występują paski policzkowe, futro na pyszczku jest białe z szarym lub czarnym paskiem na głowie.
2) White Face Blonde - Całkowicie biały pyszczek, bez żadnych cech oprócz paska na czole i ciemnych uszu.
3) Ring Tail - Są to pierścienie w jednym lub więcej odcieni bieli, szarości lub czerni pojawiające się losowo u lotopałanek mozaikowych. Bardzo rzadka i losowa cecha.
4) White Tip - Biała końcówka ogona występuje losowo w każdej odmianie.
5) Krowie uszy - Jest to cecha bardzo rzadka. Na uszach występują ciemne plamy w większym lub mniejszym stopniu, co daje wygląd krówki.
6) Odwrócony pasek grzbietowy - jest to bardzo rzadka cecha. Zamiast tradycyjnego ciemnego paska od głowy do ogona, lotopałanka ma biały pasek na ciemnym futerku.
7) Sproszkowanie - jest to dodatkowa cecha występująca u mozaiek. Lotopałanki z tą cechą potrafią zmieniać odcień na jaśniejszy lub ciemniejszy zależnie od wieku.
Wyhodowanie lotopałanki Mosaic ze względu na losowość jest trudne. Aby uzyskać taką odmianę potrzebny jest w parze jeden osobnik mozaikowy. Jeśli młode nie urodzą się mozaikowe, wtedy mówi się, że nie odziedziczyły genu mozaiki. W parowaniu jednolicie ubarwionej lotopałanki z mozaiką mamy 50% szans na młode o odmianie mozaicznej.
UWAGA - Parowanie mozaika x mozaika może doprowadzić do sterylności linii męskiej w kolejnych pokoleniach.
Wygląd mozaiek w zdjęciach:
0 comments:
Prześlij komentarz