środa, 8 marca 2023

Plan dietetyczny HPW

 


    Dieta OHPW w dużej mierze opiera się na Australijskim suplemencie Wombaroo oraz Critter Love.

Historia suplementu OHPW

    Firma Wombaroo była pierwszą firmą na rynku Australijskim, która zaczęła tworzyć suplementy dla zwierząt rodzimych. Pierwotny zamysł produktów tej firmy obejmował zwierzęta chore, po pożarach lub innych przykrych przypadkach. Suplementy tej firmy miały za zadanie w szybki sposób podkarmienie zwierząt potrzebujących - głównie były to torbacze, małe papugi rodzime oraz Rudawki Olbrzymie. Był to suplement weterynaryjny, wydawany tylko przez weterynarzy. Od kilku lat natomiast prowadzą produkcję komercyjną na cały świat. Suplement Wombaroo High Protein został jako pierwszy przebadany pod kontem skuteczności dla zwierząt dzikich hodowanych w niewoli. Obecnie marka Passwell Wombaroo jest dość dobrze znana na świecie, a także najpopularniejsza.


Na czym polega dieta z suplementem Wombaroo?

    Według różnych stron i forów a także rekomendacji firmy Passwell nie ma jako takich wytycznych. W Australii stosuje się ten suplement nadal głównie jako dodatek dla zwierząt w rekonwalescencji, natomiast w USA i na starym kontynencie (Europa) już bardziej jako codzienny dodatek do diety, który opracowała Peggy. Według jej wytycznych można ten suplement stosować codziennie wymieszany w odpowiednich proporcjach wraz z owocami, warzywami, mięsem z drobiu i owadami karmowymi.

Pzepis na suplement wg. The Pampered Glider:

 - 2 szklanki ciepłej wody (max 40 stopni)

- 3/4 szklanki miodu pszczelego (prawdziwego)

- 1 łyżka pyłku pszczelego

- 1/4  szklanki suplementu Wombaroo

- 3 jajka (gotowane na miękko lub pół twardo)

Jajka ugotować i odstawić do ostygnięcia. Miód wymieszać z ciepłą wodą aż do rozpuszczenia. Taką mieszankę zmiksuj wraz z jajkami w blenderze, dodając pyłek pszczeli przez około 2-3 minuty do uzyskania jednolitej konsystencji.

Opcjonalnie aby urozmaicić suplement można dodać 1/6 łyżeczki od herbaty spiruliny, lub 1 szklankę smoothie z zielonych warzyw i owoców (np. szparagi, kiwi, bok choy, jarmuż, zielony groszek).

Taką mieszankę można zamrozić na okres około 1 miesiąca.
Podawać w następujący sposób:
1,5 łyżeczki mieszanki Wombaroo uprzednio rozmrożoną lub świeżą, 1 łyżka owoców, 1 łyżka warzyw. Dodatkowo mięso i owady karmowe.


Plusy i minusy suplementu Wombaroo:

+ prosty i szybki sposób na uzupełnienie składników odżywczych w diecie
+ łatwy w przygotowaniu i mało wymagający
+ można go zamrozić na dłuższy okres
+ niski poziom żelaza w składzie (poniżej 40ppm)

- krótki termin przydatności (około 6 - 10 miesięcy od daty produkcji)
- jest to suplement stworzony pod dietę lotopałanek z Australii, a więc części roślin, owoców i spadzi nie otrzymamy i trzeba je sprowadzać (np. eukaliptus, czy jeden gatunek jagody które lotki uwielbbiają jeść w naturze, czy też zwierzynę na którą te małe torbacze polują)
- niepewny skład (w składzie nie ma wyszczególnionego ile czego jest)
- soja modyfikowana jako zamiennik białka (dla lotopałanek jest ona zupełnie zbędna. Z racji tego, że lotopałanki trawią kazeinę można by było stworzyć lepszą opcję tego suplementu na bazie białka serwatkowego czy też białka z suszu mięsnego)
- glukoza (zbędny cukier, który może doprowadzić do cukrzycy)

Pełny skład i opis można przeczytać >>Tutaj<<

Aby powiększyć obraz najeżdżamy kursorem na obrazek i na niego klikamy:



Suplement Critter Love


    Został stworzony jako Amerykański zamiennik Suplementu Wombaroo przez w/w Peggy. Z racji problemów z dostępnością suplementu Wombaroo na rynku amerykańskim przez pewien okres czasu Peggy jako jedna z kilku hodowców równocześnie zaczęła tworzyć suplement i dietę. Początkowa nazwa nosiła nazwę HPW Orginal i HPW Complete. W ostatnich latach jednak nazwa została zmieniona na Critter Love Plus i Complete. Różnice między jednym a drugim suplementem jest tylko taka, że Plus rozrabiamy tak samo jak Wombaroo, natomiast Complete rozrabiamy tylko z wodą.

    Dodatkowym plusem przy tym suplemencie są przepisy na sałatki, które są dobrze zbilansowane jeśli chodzi o stosunek wapnia do fosforu. Przepisy  >>Tutaj<<

Sałatki te można stosować przy każdym suplemencie tak naprawdę jako zbilansowana dieta.

Plusy i minusy tego suplementu są podobne jak w przypadku Wombaroo, jednakże nie podoba mi się w składzie użycie sztucznych zapełniaczy smakowo-zapachowych (aromatów), w celu zachęcenia zwierzaków do jedzenia.








INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA

    Nie ma idealnej diety dla lotopałanek. Cały czas od lat '90 prowadzone są badania i tak naprawdę co chwilę pojawia się masa nowych informacji na temat zmian. Dlatego też ważne jest aby w diecie lotopałanek zachować kilka zasad:

    1) Białko na poziomie 32-38% - tyczy się lotopałanek hodowlanych i młodych w fazie wzrostu. Lotopałanki niehodowlane (tzw. Pety) mogą mieć białko na poziomie 28 - 30% ze względu na brak możliwości reprodukcyjnych.

    2) Stosunek wapnia do fosforu - Ca: P - 2:1

    3) Suplement nie jest podstawą diety a jej uzupełnieniem w składniki, których nie otrzymamy w takich ilościach z warzyw/owoców/mięsa itp. Należy go stosować z rozwagą aby nie przedobrzyć, np. powodując chorobę metabolizowania żelaza w wątrobie, która prowadzi do śmierci zwierzaka.


Powyższe suplementy można stosować zamiennie. Nie są to jednak stricte diety a tak zwane Plany dietetyczne, oparte o suplementację.

0 comments:

Prześlij komentarz