piątek, 6 stycznia 2023

Genetyka cz 1 - jak rozpoznać odmiany cz. 1


       Lotopałanki Karłowate to ssaki, które przy odpowiednim ( i odpowiedzialnym!) parowaniu są w stanie odtworzyć bardzo miłe dla oka odmiany barwne oraz cechy koloru. Przed rozpoczęciem hodowli i rozmnażania warto upewnić się, że lotopałanki nie są ze sobą w żadnym stopniu spokrewnione (kupno z różnych hodowli może tego nie wykluczać!). Dlatego hodowcy prowadzą księgi stadne i linie genetyczne, potwierdzające, że dane lotopałanki nie mają ze sobą nic wspólnego, co by spowodowało w przyszłości spore problemy! 
 

        Odmiany barwne dzielimy na dominujące i recesywne oraz homozygotyczne i heterozygotyczne. O tym będę opisywała dokładniej w następnych częściach, skupiając się na drzewach genealogicznych. 
 

        Selekcja hodowlana polega na odpowiednim typowaniu danych osobników i odpowiednim łączeniu z innym w danym kolorze lub o danej cesze, aby uzyskać konkretną odmianę lub cechę. 
 

Skróty jakie są używane przez hodowców: 

SGCL - Sugar Glider Classic 
Plat. - Platinum 
Leu- Leucistic 
MOS - Mosaic 
WM - White Mosaic 
TPM - True Platinum Mosaic 
PlatMOS - Platinum Mosaic 
Pied - Piebald 
BB - Black Beauty 
BFBB - Black Face Black Beauty 
WF - White Face 
RT - Ring Tail 
WT - White Tip 
Cr - Creamino 
Car - Carmino  RLeu - Ruby Leu

RPlat - Ruby Platinum

Het - Heterozygota 


Prawo Mendla: 


* Allel: wersja określonego genu  
* Locus: specyficzna fizyczna lokalizacja genu w genomie  
* Genotyp: Genetyczny skład alleli danej osoby w określonym locus  
* Fenotyp: obserwowalna cecha danej osoby/ zwierzęcia/ rośliny, taka jak kolor oczu, futra, włosa, skóry 
* Nosiciel: Osoba/ zwierzę / roślina, która posiada i jest zdolna do przekazania dziedzicznego genu recesywnego, ale sama nie wyraża cechy (innymi słowy, nie jest fenotypowo recesywnym kolorem). Dwóch nosicieli może produkować potomstwo z cechą recesywną.  
* Heterozygota: Osoba/ zwierzę / roślina, która odziedziczyła 2 różne wersje genu (po jednej od każdego rodzica) 
* Homozygota: Osoba/ zwierzę / roślina, która odziedziczyła 2 z tej samej wersji genu (po jednym od każdego rodzica).


    Recesywny allel, który w stosunku do innego allelu w tym samym locus, będzie maskowany przez dominujący allel, jeśli osobnik jest heterozygotą. Osoba/ zwierzę / roślina musi mieć 2 kopie recesywnego allelu (homozygoty), aby go wyrazić.

Przykładem są odmiany barwne takie jak Creamino czy też leucystyk..
 
Allel, który w stosunku do innego allelu w tym samym locus będzie wyrażany zarówno w stanie homozygotycznym, jak i heterozygotycznym. Innymi słowy, cecha zostanie wyrażona, jeśli dana osoba/ zwierzę/ roślina ma 2 kopie dominującego allelu lub 1 kopię dominującego allelu i 1 recesywnego allelu. Przykładem tutaj jest Platyna. Moze być dominująca jak i recesywna.
 
Współdominujący: cechy, które w odniesieniu do innej cechy mogą być wyrażone w tym samym czasie. Żadna z nich nie jest recesywna ani dominująca. Podejrzewa się, że odmiana Mosaic jest współdominującą odmianą.


Cecha dominująca to taka, która w stosunku do innej cechy zostanie wyrażona, jeśli szybowiec posiada co najmniej jedną kopię. W szybowcach cukrowych biała twarz i mozaika są dominującymi cechami w stosunku do standardowej/klasycznej szarości. 

 
 

 
 

ODMIANY BARWNE LOTOPAŁANEK: 

 
 

 

 
 

ODMIANA STANDARDOWA - AUGUTI (Dzika) 

Standardowy szary: Jest to najczęstszy kolor lotopałanek. Występują w odcieniach szarości z ciemnym paskiem biegnącym od ogona do czubka głowy. Mają ciemne (czarne) paski, które rozciągają się od uszu do oczu. Jest to gen dominujący. Szybowce cukrowe, które są "het" dla innych kolorów z fizycznie wydają się być standardowym szarym kolorem. (Het lub heterozygotyczny występuje wtedy, gdy przenoszą gen do reprodukcji koloru, ale sami nie wyrażają koloru. Jest to udowodnione, gdy szybowiec jest hodowany i ma kolorowe potomstwo.). Więcej w następnych rozdziałach. 

 
 

 

 

 
 

ODMIANA PLATINUM 

 
 

Futro ma jasnosrebrny kolor z jasnoszarawym / ciemnoszarym paskiem. Pasek jest węższy niż zwykle spotykany u innych kolorowych lotopałanek. Łapki mogą być białe, oraz mogą rozciągać się w kierunku nadgarstka. Jest to gen recesywny i musi być sparowany z innym szybowcem z tym samym genem recesywnym lub genem leucystycznym, aby odtworzyć platynę. Wyjątkiem od reguły są mozaiki platynowe oraz True Platinum Mosaic, kiedy gen recesywny staje się dominującym. 

 
 

 
 

 

 
 

LEUCISTIC 

Lotopałanka o tej odmianie ma futro białe, uszy różowe i czarne oczy a także różową skórę pod futrem. Jest to odmiana recesywna i potrzebuje drugiej lotki o tej samej odmianie lub heterozygotę na ten kolor aby odtworzyć Leucystyka. 

 

MOSAIC 

Mozaiki to nietypowe odmiany barwne w różnych konfiguracjach. Najczęstrzą cechą jest biała kryza na karku, białe łapki (jedna lub więcej), nietypowe umaszczenie. Mozaiki dzieli się na podtypy: Klasyczne, Platynowe, Piebaldy, oraz Białe Mozaiki. Bardzo często występują u tych lotopałanek białe ogony, Ring Taile lub White Tip. O tych odmianach będę pisała w następnych rozdziałach. Jest to odmiana dominująca. 

 
 

 

 
 

WHITE FACE 

Jest to bardziej cecha dominująca, która może losowo wystąpić u każdej lotopałanki. Połączenie takiej lotki z inną - bez WF może dać 50% szans na to, że połowa młodych odziedziczy tą cechę. Lotopałanki tej odmiany są nosicielami Het na platynę i czasami na Creamino. 

 
 

 

 
 

CREAMINO (inaczej nazywana Albinosem T+ ) 

Jest to lotopałanka genetycznie recesywna. Młode są często białe z beżowymi paskami, z wiekiem ciemnieją i ich futerko robi się jasno- beżowe a pasek brązowy. Cechą szczególną są oczy koloru od karminu po granat (ciemno-czerwone). 

 
 

Więcej na temat danych odmian będzie w osobnych postach. 

0 comments:

Prześlij komentarz